2012. december 28., péntek

Az angol karacsony I.

Aktualis tema kovetkezik: a karacsony!

Nos, karacsony kozeledtevel fejemben hatalmas kaosz kerekedett azt illetoen, hogy kisfiamnak majd milyen "meset" adjunk be arrol, hogy ki hozza az ajandekokat, illetve arrol, hogy jojjon-e a Mikulas december 6-an (is?), mikorra keszuljon el a fa es mikor legyen az ajandekozas: szenteste avagy karacsony elso napjan... Persze kicsi meg, szoval nem fontos most donteni, de azert elgondolkodtam, hogy vajon hogy is alakul majd ez az egesz nagyon fontos :-) kerdes. Na, de a bejegyzes nem is ezekrol a dilemmakrol fog szolni, hanem arrol, hogy mik a legfontosabb karacsonyi etelek/targyak/szokasok itt, Angliaban.

Lassunk hat nehany hivoszot, melyek hatasara az angol fejekben unnepi hangulat kerekedik!

Boxing day (december 26.)

Sokaig abban a tudatban eltem, hogy a "boxing day" a december 25-et jeloli es a tenyt, hogy az emberek karacsonyi ajandekokat, dobozokat adnak egymasnak. A napokban viszont felvilagositott aposom es elmagyarazta, hogy december 26-ra utal. Azt is mondta, hogy az elnevezes onnan ered, hogy a kozepkorban valamelyik kiraly mindenfele dobozokkal jart korbe karacsony utan a szegenyek kozott, penzt osztva ki kozottuk. En viszont azt olvastam egy konyvben, hogy az elnevezes onnan szarmazik, hogy december 26-an a templomok dobozokat tettek ki a kapu ele es abba gyujtottek a penzt a szegenyeknek. Nem tudom, mi az igazsag, de a lenyeg, hogy valakik egy dobozzal meg penzzel mindenfele jot tettek a szegeny emberekkel es ez a jo :-)

The Queen's Christmas Message (a kiralyno karacsonyi uzenete)

Minden angol karacsony elso napjan a kiralyno fogja magat, felveszi a szep kis koronajat es beszedet tart (na jo, amugy valojaban egy elore felvett dologrol van szo es nincs is rajta a korona). Ez minden esetben helyi ido szerint delutan harom orakor szokott tortenni. Ilyenkorra mar mindenki kellemesen spicces hangulatban van, igy talan elviselhetobb is vegighallgatni a szonoklatot, mely egyfajta evertekeles szokott lenni: szo esik benne arrol, mi minden tortent a birodalomban, de mas, a nagyvilagban tortent dolgokrol is tesz emlitest a kiralyno.


Az karacsonyi uzenet tradiciojat sok mas orszag is atvette: peldaul a sved kiraly es a holland kiralyno is mondanak ilyenor beszedet, mas orszagokban - ugyabar Magyarorszagon is - viszont ujevkor tortenik hasonlo.

Mince pie (husos pite)

Ez a nev is kicsit megteveszto, a mince ugyanis a daralt hust jeloli. Nos, a karacsonyi mince pie nem husos, hanem gyumolcsos, legalabbis mostansag... Eredetileg a mince pie valoban daralt hust tartalmazott, csak akkor meg shrid pie-nak hivtak. Aztan a 17. szazad vegetol kezdve mazsolat, tojast, fuszereket, cukrot es brandy-t is adtak a toltelekhez a hus melle, aztan gondolom rajottek, hogy ez a kombinacio nem a legtutibb, igy az evszazadok soran a hust szep lassan elhagytak :-) A mince pie amugy nagyon finom es nagyon hizlal. En alapbol utalom a mazsolat, de a mince pie-ban furcsa modon nagyon szeretem... Itt nalunk a boltokban amugy mar szeptemberben elkezdtek oket arulni (de persze a hazi verzio minden bolti mince pie-nal finomabb!), mindezt ugy, hogy a dobozon november eleji datumok voltak lejarati idokent feltuntetve...

Christmas tree (karacsonyfa)


Angliaban hagyomanyosan karacsony elott ugy ket hettel diszitik fel a fakat es a hazakra/epuletekre is ekkor kerul fel a diszites. Van, aki elo fat allit, de a tobbseg a mufenyore szavaz. Eloszor nekem ez furcsa volt, hiszen otthon az igazi, jo illatu fenyohoz voltam szokva, de ma mar el sem tudnam kepzelni, hogy igazi fat allitsak: a mufenyot tobbszor fel lehet hasznalni, nem kell, hogy lelkifurdalasunk legyen a kornyezet rongalasa miatt es feldiszitve ugyanolyan szep, mint az igazi fenyo. Itt nalunk a faluban nagyon szepen kidekoraltak az utcakat es a boltokat: sok szep, szines ego log mindenhol, a penzugyi tanacsado ceg kirakata pedig inkabb hasonlit egy jatekbolt unnepi kirakatara (lsd. kep). Errefele az is szoktas, hogy a hazak elejere a zaszlotartoba igazi kis fenyofakat tesznek, amikre aztan egoket aggatnak.
Angliaba amugy a karacsonyfa allitas szokasat Albert herceg es Viktoria kiralyno "hozta be", Nemetorszagbol, 1846-ban.

Amugy Anyosom kicsit mindig tullo a celon, ha a karacsonyrol van szo. Most is harom karacsonyfa van a hazukban, mindenhol ilyen-olyan diszek, a kertben gyakorlatilag nem latni a bokrokat, csak szines kicsi egoket, mindenhol, az ajton belepve pedig rogton belegyalogolsz a kb. 200 karacsonyi udvozlolapbol allo sk. dekoracionak (ilyen hosszukas papircsikokra vannak raragasztgatva).


Christmas crackers (karacsonyi "durrano")


Ez a hatalmas szaloncukor-kinezetu targy itt nem hianyozhat egyik unnepi asztalrol sem. Az a szokas, hogy ebednel/vacsoranal mindenki atnyutja a cracker-et a mellette ulonek es egyszerre jol meghuzzak azt, mikor is hallani egy nagy durranast es mar lehet is kiszedegetni a cracker tartalmat. Altalaban mindben talalhato egy papirkorona, amit aztan az emberek a fejukre tesznek, valamilyen haszontalan kis targy, valamint egy papirfecni, amin hiresen rossz, viccesnek szant talaloskerdesek olvashatoak. Ezeket az emberek mindig felolvassak egymasnak, aztan pedig jon az, hogy senki nem nevet :-)

A Christmas cracker amugy egy edessegbolt-tulajdonos, egy bizonyos Tom Smith talalmanya volt. Az uriember valamikor az 1840-es evek egyik karacsonya korul elkezdett arulni papirba tekert cukrozott mandulat, mely melle jart egy kis uzenet is. Aztan kesobb "kifejlesztett" egy olyan csomagolast, ami durran, mikozben kinyitjak. Ezek a durranos csodak aztan olyan nepszeruek lettek, hogy Mr. Smith nyitott egy gyarat, melyben csakis christmas crackerek gyartasa folyt!

To be continued...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése